Różaneczniki bez chorób

Tekst: Katarzyna Gawęda-Białostocka, zdjęcie: 123 RF/Picsel

Data publikacji: 19.04.2023

Różaneczniki bez chorób

Tekst ukazał się w miesięczniku Mam Ogród nr 5/2023

Krzewy różaneczników obsypują się dużymi, barwnymi kwiatami w maju i czerwcu.

By cieszyć się tym zachwycającym widokiem, musimy zadbać o to, aby rośliny dobrze i zdrowo rosły. Różaneczniki mają specyficzne wymagania glebowe. Należy zapewnić im kwaśne i lekko wilgotne podłoże z odpowiednią ilością makro- i mikroelementów. Rododendrony preferują wilgotny, leśny klimat, zatem najlepiej sadzić je w lekko zacienionych miejscach, np. pod koronami drzew. Będą tam także osłonięte przed silnymi wiatrami. Odpowiednie podłoże, dobre stanowisko i prawidłowa pielęgnacja sprawią, że rośliny będą silniejsze oraz mniej podatne na choroby i ataki szkodników. Rododendrony szczególnie łatwo zapadają na choroby grzybiczne powodujące brązowienie pąków i liści.

DZIAŁAJ OD RAZU!
Jeśli szybko nie zareagujemy, porażone pędy obumrą. Należy odcinać chore części krzewów i zastosować oprysk. Uważnie obserwujmy okazy, abyśmy mogli jak najszybciej rozpocząć walkę i zlikwidować patogeny oraz szkodniki.

SKOCZEK RÓŻANECZNIKOWY
Obecność tego szkodnika poznamy po tym, że na liściach różanecznika pojawiają się pojedyncze nakłucia. Pod liśćmi od maja do czerwca rozwijają się żółtawe larwy. Od lipca do sierpnia na krzewach można już znaleźć dorosłe owady wielkości ok. 1 cm. Są one zielone z wyraźnymi, pomarańczowymi paskami po bokach. Uszkodzenia spowodowane wysysaniem soków roślinnych nie są groźne. Głównym problemem jest przenoszenie zarodników grzybów, powodujących zamieranie pąków kwiatowych. Aby pozbyć się szkodnika, od maja do lipca wykonujemy opryski preparatami owadobójczymi.

UPORCZYWE OPUCHLAKI
Gdy krzewy żółkną i usy

Pozostało 70% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp
do wszystkich artykułów miesięcznika MAM OGRÓD

PRENUMERATA AUTOODNAWIALNA WYDAŃ CYFROWYCH

  • Wyjątkowa oferta cenowa tylko dla subskrybentów
  • Dostęp przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację
  • Automatycznie odnawialne zamówienie bez dodatkowych procedur
  • Możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie
  • Ulubione treści zawsze w zasięgu ręki

2.39 zł miesięcznie

Kup teraz
MAM OGRÓD

Masz już wykupioną subskrypcję?

Zaloguj się