Owoce dzikiej róży

Tekst: Monika Kondela, zdjęcie: 123RF

Data publikacji: 24.08.2022

Owoce dzikiej róży

Tekst ukazał się w miesięczniku Mam Ogród nr 9/2022

Kiedy je zbierać i jak przetwarzać, by móc w pełni skorzystać z zawartych w nich składników odżywczych?

Dzika róża (Rosa canina) najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Preferuje wilgotną glebę z dobrym drenażem i jest odporna na niskie temperatury. Wspaniale prezentuje się zarówno w ogrodzie, jak i w bukietach oraz sezonowych dekoracjach. Warto ją jednak uprawiać nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim po to, by otrzymać zdrowe owoce, które są niezastąpionym źródłem witaminy C! Charakterystyczne czerwone bądź pomarańczowe korale mogą być okrągłe i pękate lub podłużne. Niektóre są gładkie i lśniące, inne zaś szorstkie i kolczaste. Spośród ponad 1400 gatunków róży do dziś w Polsce dziko występuje 25 odmian.

IDEALNY MOMENT NA ZBIORY!

Rośliny kwitną już na początku lata, a owocują pod koniec sierpnia oraz we wrześniu. Plony warto zbierać po przymrozkach – wówczas mają najwięcej witaminy C. Najlepiej robić to przed południem, gdy rosa odparuje z krzewów, ale pąki nie będą jeszcze rozgrzane słońcem.  Z części plonów przygotujmy zdrowe przetwory, resztę zaś wysuszmy. Miejmy jednak na uwadze, że z kilograma owoców otrzymamy ok. 50 dag suszu.

RÓŻA NIEJEDNO MA IMIĘ

R. DZIKA (ROSA CANINA)
Rozłożysty krzew o luźnym pokroju i szeroko rozkładających się, przewieszających pędach. Rośnie silnie, ale mniej ekspansywnie niż róża pomarszczona. Od czerwca do lipca obsypuje się białymi lub różowymi kwiatami. Wytwarza dość małe liście. Pomarańczowe lub czerwonawe owoce o wydłużonym, wrzecionowatym kształcie także są niewielkie.

R. POMARSZCZONA (ROSA RUGOSA)
Ekspansywnie rozrastający się krzew o sporych, intensywnie zielonych, pomarszczonych liściach. Jego duże owoce o pękatym, okrągławym kształcie s

Pozostało 70% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp
do wszystkich artykułów miesięcznika MAM OGRÓD

PRENUMERATA AUTOODNAWIALNA WYDAŃ CYFROWYCH

  • Wyjątkowa oferta cenowa tylko dla subskrybentów
  • Dostęp przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację
  • Automatycznie odnawialne zamówienie bez dodatkowych procedur
  • Możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie
  • Ulubione treści zawsze w zasięgu ręki

2.39 zł miesięcznie

Kup teraz
MAM OGRÓD

Masz już wykupioną subskrypcję?

Zaloguj się