Łubin. Na ratunek glebie

Tekst: Monika Kondela, Zdjęcie: 123RF

Data publikacji: 08.07.2021

Łubin. Na ratunek glebie

Tekst ukazał się w miesięczniku Mam Ogród nr 07/2021.

Imponujące kwiatostany, dostępne w wielu barwnych odsłonach, nie są jedyną zaletą tej rośliny!

Łubin wspaniale prezentuje się na rabatach zarówno w ogrodach wiejskich, jak i tych urządzonych w stylu nowoczesnym. Warto go jednak uprawiać nie tylko z myślą o zdobiących ogród przez całe lato, przyciągających pszczoły i motyle kwiatostanach, ale także ze względu na jego system korzeniowy, który wpływa na poprawę jakości gleby (patrz str. obok). Po kwitnieniu na pędach roślin zawiązują się pokryte włoskami strąki. Gdy dojrzeją, otwierają się, rozrzucając dookoła znajdujące się w ich wnętrzu nasiona. Warto je zebrać i wysiać wiosną, by otrzymać kolejne wspaniałe okazy, pamiętając, że rozwijające się z nich łubiny często mają kwiaty o zupełnie innej barwie niż roślina mateczna.

POZYSKIWANIE NOWYCH OKAZÓW

Nasiona najlepiej wysiać na rozsadniku na początku maja, w rozstawie 20 x 20 cm. W następnym roku, wiosną, przesadzamy rośliny na miejsca stałe, w rozstawie 30 x 30 cm. Łubin zakwita po 8-10 tygodniach. Rozsądnie wybierzmy dla niego docelowe stanowisko, gdyż roślina ta źle znosi przesadzanie.

Jeśli chcemy, by w ogrodzie wyrosło więcej łubinów, co trzy lata możemy podzielić kępy roślin. Zabieg ten należy wykonać w marcu bądź we wrześniu lub październiku.

ŁATWY W OBSŁUDZE

Łubin ma głęboki system korzeniowy, więc gdy zadomowi się już w naszym ogrodzie, będzie wymagał podlewania jedynie podczas długich okresów suszy.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak otrzymać piękne kłosy?

Łubiny do obfitego kwitnienia potrzebują przede wszystkim słonecznego stanowiska. Urosną na przeciętnych glebach, ale najlepiej rozwijają się na umiarkowanie wilgotnym, żyznym podłożu zasobnym w składniki pokarmowe, o kwaśnym lub obojętnym odczynie pH (nie tolerują gleb podmokłych). Nawożenie roślin nie jest konieczne, ale warto ściółkować podłoże wokół nich i regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany.

ŁUBIN JAKO ZIELONY NAWÓZ

Po co go uprawiać?

Jedną z głównych przyczyn chorób roślin jest zmęczenie gleby wskutek stosowania nawozów chemicznych. Uprawa łubinu wąskolistnego lub żółtego pozwala odnowić ziemię w trosce o kolejne uprawy.

W czym pomaga?

Rosnące w ogrodzie okazy poprawiają strukturę podłoża. Sprawiają, że jest lepiej napowietrzone i łatwiej przyswaja wodę w głębszych warstwach. Z tego względu łubin często sieje się warzywniku jako przedplon lub międzyplon. Ponadto podnosi on zawartość składników organicznych w glebie oraz wzbogaca ziemię w azot. Okazy uprawiane w danym miejscu po łubinie będą miały ł

Pozostało 70% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp
do wszystkich artykułów miesięcznika MAM OGRÓD

PRENUMERATA AUTOODNAWIALNA WYDAŃ CYFROWYCH

  • Wyjątkowa oferta cenowa tylko dla subskrybentów
  • Dostęp przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację
  • Automatycznie odnawialne zamówienie bez dodatkowych procedur
  • Możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie
  • Ulubione treści zawsze w zasięgu ręki

2.39 zł miesięcznie

Kup teraz
MAM OGRÓD

Masz już wykupioną subskrypcję?

Zaloguj się