Jeżówka purpurowa

Tekst: Monika Kondela, Zdjęcie: 123 RF

Data publikacji: 25.08.2021

Jeżówka purpurowa

Tekst ukazał się w miesięczniku Mam Ogród nr 09/2021.

Czarujące kwiatostany tej królowej lata zdobią nasz ogród od czerwca aż do początku października!

Wbrew swojej nazwie nie każda jeżówka purpurowa przybiera odcienie różu. Warto uprawiać też inne odmiany: białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet... zielone! Ich kwiatostany składają się z płatków odchodzących promieniście od wypukłego środka, utworzonego przez kwiaty rurkowate. Gatunek ten nie jest wymagający. Zakupione sadzonki umieszcza się w ogrodzie od kwietnia do końca września. Można też otrzymać własne okazy z siewu nasion. Uprawę w inspektach rozpoczynamy wczesną wiosną, w marcu. Jeśli zaś chcemy umieścić nasiona bezpośrednio w gruncie, należy zrobić to w połowie kwietnia. Byliny te są w pełni mrozoodporne. Najlepiej prezentują się przez 3-4 sezony. Rozrośnięte kłącza można dzielić i wysadzać wiosną. Aby jak najdłużej cieszyć się urokiem jeżówek, usuwajmy na bieżąco ich przekwitłe kwiatostany, co pobudzi roślinę do wytworzenia nowych. Oprócz walorów dekoracyjnych gatunek ten wykazuje też cenne właściwości zdrowotne i kosmetyczne.

DLA ZDROWIA I URODY
Apteczne preparaty z jeżówką stosuje się dla wzmocnienia odporności i przy przeziębieniach. Roślina ta zalecana jest również przy terapii antypasożytniczej, w leczeniu dróg żółciowych, zaburzeń trawienia, zapaleniach dziąseł i chorobach układu rozrodczego. Wyciągi z jeżówki przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń, opryszczki, oparzeń, odleżyn oraz odmrożeń. Łagodzą egzemę, trądzik i objawy atopowego zapalenia skóry. Należy jednak być ostrożnym, gdyż jeżówka może uczulać.

KWIATY NAWET DLA AMATORÓW
Jeżówki kochają słońce. Najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych lub gliniastych. Preferują podłoże umiarkowanie zasobne w składniki pokarmowe, lekko wilgotne i nieprzesuszające się, ale tolerują okresową suszę. Nie są inwazyjne, nie przemarzają zimą, dobrze znoszą ulewy i rzadko atakują je szkodniki.

ATRKACYJNE O KAŻDEJ PORZE ROKU

WIOSNĄ I LATEM
Miododajne kwiaty jeżówki przyciągną nie tylko wzrok odwiedzających nas gości, ale też barwne motyle oraz pszczoły. Dzięki temu będziemy mogli regularnie podziwiać zjawiskowe spektakle fauny i flory.

JESIENIĄ I ZIMĄ
Po sezonie charakterystyczne suszki nadadzą naszej rabacie jesienny charakter. Przy okazji staną się źródłem pokarmu dla ptaków, które chętnie wydziobują z nich nasiona.

KWIATY WE WSZYSTKICH KOLORACH T

Pozostało 70% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp
do wszystkich artykułów miesięcznika MAM OGRÓD

PRENUMERATA AUTOODNAWIALNA WYDAŃ CYFROWYCH

  • Wyjątkowa oferta cenowa tylko dla subskrybentów
  • Dostęp przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację
  • Automatycznie odnawialne zamówienie bez dodatkowych procedur
  • Możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie
  • Ulubione treści zawsze w zasięgu ręki

2.39 zł miesięcznie

Kup teraz
MAM OGRÓD

Masz już wykupioną subskrypcję?

Zaloguj się