Góralskie charakterki. Wywiad z Edytą i Łukaszem Golcami

Rozmawiała: Marzena Juraczko, zdjęcia: Joanna Barchetto/mat. prasowe

Data publikacji: 18.12.2023

Góralskie charakterki. Wywiad z Edytą i Łukaszem Golcami

Tekst ukazał się w tygodniku Tele Tydzień nr 51/2023

Są małżeństwem z 23-letnim stażem. Mają troje dzieci i mieszkają w domu zbudowanym w Beskidzie Żywieckim. Razem z Pawłem, bratem bliźniakiem Łukasza, współtworzą zespół Golec uOrkiestra. Jako prawdziwi górale z krwi i kości są przywiązani do tradycji, a szczególnie do kolędowania w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Podobno najlepiej ubiera się choinkę przy kolędach Golec uOrkiestry.

Łukasz Golec: Nie możebyć inaczej (śmiech)! Kolędy same w sobie mają dużo pięknej, pozytywnej treści, opiewają radosne przyjście Zbawiciela, więc ubieranie choinki przy ich dźwiękach idealnie wprowadza w świąteczny nastrój.
Edyta Golec: A gdy do tego dochodzą aranżacje w naszym wykonaniu, to trzeba nieskromnie przyznać, że buzia i serce się śmieje. I o to właśnie chodzi!

Kolęda „Gore gwiazda Jezusowi” powstała, kiedy Pani była w ciąży z pierwszym dzieckiem, Bartkiem, który dziś ma 19 lat. Usłyszymy ją może podczas koncertu kolęd w Polsacie w Wigilię o 16.35?

E.G.: Kiedy nagrywaliśmy tę pastorałkę, byłam w ósmym miesiącu ciąży. Śpiewało mi się genialnie. Mówiąc językiem wokalnym, miałam tzw. naturalne dobre podparcie (śmiech). W tym roku nie wykonamy tej kolędy, ale wybrzmi między innymi zupełnie nowa, równie piękna „Pomaluśku Józefie” oraz nasza autorska pastorałka „Łokarynki fujarecki” i po góralsku – „To jus pora na Wilijom”.

Ile osób zasiądzie u Państwa przy wigilijnym stole?

E.G.: Rodzina męża jest duża, ma trzech braci, więc trudno byłoby nam się wszystkim zebrać razem z teściami, rodzicami, rodzeństwem i dziećmi w jeden wieczór przy stole. Dlatego dzielimy nasze kolędowanie na dwa dni.
Ł.G.: W Wigilię zasiądziemy do stołu z trójką naszych dzieci i moimi teściami, rodzicami Edyty. W Boże Narodzenie odwiedzimy rodzinę siostry Edyty, a w św. Szczepana zakolędujemy u moich braci. Przy okazji posypiemy ich domy owsem, żeby dobrze się wiodło w nadchodzącym roku. Zdarza się, że przy świątecznym stole zasiada około 30 osób. To bezcenne chwile bycia razem.

W Wigilię są imieniny Adama i Ewy. Biblijna pierwsza kobieta stała się bohaterką najnowszego singla Golec uOrkiestry – „Ewa”. „Ewa, po coś ty jadła

Pozostało 70% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp
do wszystkich artykułów tygodnika Tele Tydzień

PRENUMERATA AUTOODNAWIALNA WYDAŃ CYFROWYCH

  • Wyjątkowa oferta cenowa tylko dla subskrybentów
  • Dostęp przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację
  • Automatycznie odnawialne zamówienie bez dodatkowych procedur
  • Możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie
  • Ulubione treści zawsze w zasięgu ręki

1.37 zł tygodniowo

Kup teraz
Tele Tydzień

Masz już wykupioną subskrypcję?

Zaloguj się