Czego możemy nauczyć się od zwierząt

Tekst: Elżbieta Bożek, Zdjęcie: 123 RF

Data publikacji: 10.09.2021

Czego możemy nauczyć się od zwierząt

Tekst ukazał się w miesięczniku Olivia nr 10/2021.

Widziałaś kiedyś psa cierpiącego na kryzys wieku średniego? Nie? Nic dziwnego, zwierzaki wiedzą, jak dobrze żyć. Warto je obserwować i korzystać z ich mądrości.

Kura – sukcesy trzeba świętować

Chciałabyś mieć więcej pewności siebie, męczy cię ciągłe pozostawanie w cieniu? Nie potrafisz pochwalić się osiągnięciami? Kury pokazują, jak być w centrum uwagi. 

DOCEŃ SAMĄ SIEBIE Kura wie, że powiedzenie: „Siedź w kącie, a znajdą cię” nie sprawdza się w życiu. Gdy zniesie jajko, głośno gdacze, jakby mówiła: „Zobaczcie, znowu się udało, jest jajko! Idealne, gładkie, mój sukces!”. Warto wziąć z niej przykład. Żadnej fałszywej skromności. Niech to będzie twoje motto: „Pracuj dobrze i mów o tym”. 

NABIERZ PEWNOŚCI Mówi się, że u kur obowiązuje kolejność dziobania: najpierw kogut, potem starsze kury i młodsze na końcu. Kogut zawdzięcza swoją pozycję pewności siebie. Zachowuj się jak lider. Wtedy nim zostaniesz! 

Pies – bezinteresowna miłość daje szczęście

Kto ma psa, ten zdobył przyjaciela na całe życie. Te czworonogi uczą nas, co możemy zrobić dla innych, bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. I zyskać dzięki temu wiele sympatii. 

PODBIJAJ SERCA... EMPATIĄ Psy mają o wiele bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie. Dlatego doskonale wyczuwają zmiany nastroju swojego opiekuna. Wiedzą, kiedy jest zły, kiedy zmartwiony, a kiedy się cieszy. Nawet najmniejsze gesty i zmiany w zachowaniu mogą być dla psa wskazówką, że coś jest nie tak. Obserwując tę zwierzęcą empatię, sama możesz wiele się nauczyć. Jeśli będziesz potrafiła postawić się na miejscu innej osoby, zrozumiesz ją i dzięki temu zyskasz jej sympatię. Najważniejsza jest umiejętność uważnego słuchania i wrażliwość.

MYŚL O INNYCH TYLKO DOBRZE Psy pięknie pokazują, jak powinny wyglądać prawdziwa przyjaźń i partnerstwo. Nie kierują się żadnymi uprzedzeniami i z góry zakładają, że wszyscy mają dobre intencje. Bezwarunkowo ufają swoim opiekunom i chcą, by ci zawsze byli bardzo szczęśliwi. Postępuj tak samo. Takie działanie wspaniale wzmacnia przyjaźń, miłość, relacje w związku i rodzinie. 

DOCEŃ LOJALNOŚĆ Pies oczekuje, że będziemy z nim spędzać czas, codziennie spacerować, bawić się, przytulać. Stąd płynie nauka, że prz

Pozostało 70% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp
do wszystkich artykułów miesięcznika OLIVIA

PRENUMERATA AUTOODNAWIALNA WYDAŃ CYFROWYCH

  • Wyjątkowa oferta cenowa tylko dla subskrybentów
  • Dostęp przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację
  • Automatycznie odnawialne zamówienie bez dodatkowych procedur
  • Możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie
  • Ulubione treści zawsze w zasięgu ręki

2.1 zł miesięcznie

Kup teraz
OLIVIA

Masz już wykupioną subskrypcję?

Zaloguj się