5 + quattro = radość. Test Audi RS 3 Sportback

Tekst: Jürgen Voigt, zdjęcie: mat.prasowe

Data publikacji: 17.01.2022

5 + quattro = radość. Test Audi RS 3 Sportback

Tekst ukazał się w miesięczniku Auto Moto nr 2/2022.

Nowe Audi RS 3 z charyzmatycznym pięciocylindrowym, turbodoładowanym silnikiem o mocy 400 KM i zaawansowanym technologicznie napędem na wszystkie koła to porywająca, kompaktowa wyścigówka.

Pięć cylindrów, turbo i quattro – filary dawnych wyścigowych sukcesów Audi wracają w nowej odsłonie RS 3. I nie jest to tylko na pokaz, bo kompaktowa rakieta, jaką jest RS – dostępna również z nadwoziem czterodrzwiowej limuzyny – z urzekająco brzmiącym 400-konnym, pięciocylindrowym silnikiem naprawdę dużo potrafi. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,7  s to dopiero początek. Do 200 km/h samochód rozpędza się w 13 sekund, a opcjonalnie prędkość maksymalną najmniejszego modelu Audi Sport można zwiększyć ze standardowych 250 do 280 (8840 zł), a nawet – po dokupieniu pakietu RS Dynamic plus za 10 910 zł – do 290 km/h.

Fakt, że mamy do czynienia z samochodem kompaktowym jest raczej sprawą drugorzędną i zauważalną dopiero w codziennym użytkowaniu. Audi radzi tu sobie całkiem dobrze, choć dość krótki skok amortyzatorów i ich sztywne zestrojenie (mimo adaptacyjnej charakterystyki tłumienia za 5900 zł), stosunkowo wyraźne odgłosy toczenia i raczej nieduży bagażnik (mieszczący od 282 do 1104 l) wymagają pewnych ustępstw, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. I  tym sposobem wymieniliśmy kluczowe minusy RS 3.

Ten, kto decyduje się na zakup kosztującego minimum 283 400 zł Audi RS 3 Sportback (z czterodrzwiowym nadwoziem: 292 400 zł), szuka przede wszystkim radości z jazdy –  i to w starym, dobrym „spalinowym” stylu. Gdy umieszczona poprzecznie między przednimi kołami, 2,5-litrowa jednostka zaprzęga do pracy swoje pięć cylindrów, szybko udziela się dobry nastró

Pozostało 70% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp
do wszystkich artykułów miesięcznika AUTO MOTO

PRENUMERATA AUTOODNAWIALNA WYDAŃ CYFROWYCH

  • Wyjątkowa oferta cenowa tylko dla subskrybentów
  • Dostęp przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację
  • Automatycznie odnawialne zamówienie bez dodatkowych procedur
  • Możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie
  • Ulubione treści zawsze w zasięgu ręki

4.89 zł miesięcznie

Kup teraz
AUTO MOTO

Masz już wykupioną subskrypcję?

Zaloguj się